6. 2. 2016 / 20:00 / S-klub, Třída 17. listopadu 43, Olomouc
Pořadatel: Galerie Caesar a Bounty Rock Cafe PromotionTHE RESIDENTS: SHADOWLAND

V představení Shadowland je hudba The Residents prokládána pěti krátkými, mluvenými videi.

V překladu Vojtěcha Schuberta je Vám nyní nabízíme. Ať víte, co Vás na koncertě čeká...

VIDEA – TEXT

VIDEO 1 –ŘEZNÍK

„Nechává na těch stejcích moc tlustýho… ten kretén to dělá prostě pořád. Určitě zase odejde bez uklízení. Ví, že uklidím já. SAKRA, TEN NŮŽ JE TUPEJ! Vždyť jsem ho včera nabrousil. Určitě s ním něco krájel. Ví, že je to můj oblíbenej nůž. Takhle to nejde. Všichni říkají, že když se vrátíte, je to lepší než předtím, ale JÁ ŽÁDNEJ ROZDÍL NEVIDÍM! A CO TO MODRÝ SVĚTLO!? Má tam být krásný modrý světlo. Byli tam ale jen úhoři, všude se jen kroutili úhoři. A ŽIVOT UŽ NEMÁ ŽÁDNEJ SMYSL! Jenom Kámoš… měl si to vyžrat on, ne já. Měl tam zůstat s úhořema… a… nemůžu přestat myslet na ty jeho ruce. Vypadaly tak nějak elegantní a silný… a citlivý, když nima řezal plátek kýty nebo jehněčí zadní. No a pak mě napadne, jak těma samýma rukama hladí po tváři svou ženu a zavazuje dětem tkaničky. A já nemůžu přestat… nemůžu přestat… nemůžu přestat…“

VIDEO 2 – CHLÍPNICE

„Skoro jako kdybych měla jakousi moc… moc snů. Vidím lidi, ani nesejde na tom, jestli je to muž, nebo žena. A já prostě cítím jejich sny a pak se tím jejich snem stanu. Asi je to něco jako hypnotismus.

Přiměju je, aby mě viděli takovou, jako mě chtějí. Takovou, jakou mě POTŘEBUJÍ. Někdo potřebuje krutou milenku, někdo zase aktivní milenku, někdo má rád submisivní typy, někdo silné. Rozmanitost touhy nezná konce.

Krása toho všeho ale je… mimořádná krása toho světa, který vytvářím… je to perfektní, ten svět. Magické místo, neobyčejné místo. Místo, kde jsme jen sami dva.
Občas se zdá, že by to mohlo pokračovat donekonečna, ale to se nikdy nestává. Je jedno, co na začátku říkají, bez ohledu na to, jak milují své manžele nebo přítele, ženy, děti nebo kohokoliv… nakonec chtějí víc. Víc, než můžu dát. Víc, než by měli dostat. A pak to skončí… skončí to… skončí…“

 


 


VIDEO 3 –POPELÁŘ

„V převtělování jsem nikdy nevěřil. A proč taky – ta myšlenka se zdála tak směšná. Byl jsem zkušený viceprezident, který měl na starosti marketing celosvětových tabákových služeb. Jakou hodnotu bych vůbec v takové absurditě mohl spatřovat… dokud… dokud jsem jednoho dne, není to tak dávno, neležel ve vaně. Prostě jsem relaxoval a najednou BUM! Praštilo mě to. Praštilo mě to jako půl tuny asfaltu. Býval jsem v minulém životě popelářem… SBĚRAČEM ODPADKŮ. A byl to pěkný, naplněný život, dobře se mi žilo. Asi to zní směšně… úspěšný byznysmen s šesticiferným platem se chlubí minulým životem popeláře. Ale je to pravda. Když jsem ležel v té vaně, bylo to tak jasné. Viděl jsem se, jak hrdě řídím úplně nový náklaďák Marion, což tehdy v pozdních 30. letech klidně mohlo být nejmodernější popelářské auto. V době, kdy většina obcí stále ještě odvážela odpad ve SKLÁPĚČKÁCH, Marion bylo moderní vozidlo s mechanickým kompresorem napojeným přímo na hnací ústrojí. Ten Marion byla slušná mašinka. A lidi mě měli rádi – sběrač odpadků je pro společnost skutečným přínosem… člověk nabízející SKUTEČNĚ CENNOU službu! (chvíli se zastaví, na chvíli skloní pohled) Situace se ale změnila. Teď jsem v důchodu, žena mi před rokem umřela… Všichni říkají, že umřela na plicní rakovinu, ale to není pravda. Měla CHOPN, chronickou obstrukční plicní nemoc… chybí mi…“VIDEO 4 – POTÁPĚČKA

„Pamatuju si akorát světlo… vysoko nade mnou… příliš daleko. Přibližovalo se, ale stejně bylo pořád moc daleko. A pak všechno zčernalo… (dlouhá pauza) a já umřela… nebo co. Ale pak, za týden, jsem se vrátila. A nepamatovala si nic, kromě toho, jak se natahuju po tom světle… hladině… vzduchu. Víte, já jsem potápěčka. Hloubková potápěčka. Nebo aspoň jsem byla… teď ani nevím, co vlastně jsem, ale předtím jsem chtěla… POTŘEBOVALA jsem někým být. NĚCO dělat. A to něco bylo hloubkové potápění. Dostat se hlouběji než kdokoliv jiný pouze pomocí svalů, plic a NERVŮ. A to jsem dělala. Než jsem zašla moc daleko… moc hluboko… moc dlouho. Pak jsem se ale vrátila, jenže… (pauza) není to ono. Svět se změnil. Všichni teď vypadají divně… jasně, jsou povědomí, ALE NEJSOU TO ÚPLNĚ ONI… a dívají se na mě tak divně. A říkají věci, co jako by vypadly ze špatného filmu. Skoro jako by svět, do kterého jsem se vrátila, už nebyl plochý, ale pokřivený v podivných úhlech. A je pokryt bahnem nebo vazelínou, možná slizem, a já se nemám čeho chytit. Takže kloužu, kloužu, kloužu… a brzo… brzo přepadnu přes okraj.“

VIDEO 5 – STROJVŮDCE

„Jako většinu dní, tenhle čtvrtek se toho moc nedělo. Musím ale říct, že ta myšlenka ve mně to ráno silně rezonovala… ta myšlenka… ta nemyslitelná myšlenka… Jako když právě umyjete pánev a zrovna kolem projde vaše kočka. Máte ji rádi, ale napadne vás… nemyslitelná myšlenka se zmocní vaší mysli a nenechá se odbýt: jaké by to asi bylo zvednout tu pánev nad hlavu, vší silou jí máchnout a PRÁSK!!! Pánev rozdrtí hlavu té posrané kočky jako železná palice meloun. Samozřejmě to neuděláte, ale na té myšlence je něco perverzně lahodného. A když jste třeba strojvůdce a máte na starosti řízení lokomotivy, tou nemyslitelnou myšlenkou je další vlak řítící se přímo na vás… čelně. A mysl si s vámi hraje: proč prostě jen nezrychlit, rychleji a rychleji až do okamžiku srážky… svatá matko boží, PRÁSK! Jaké by to bylo narazit s tím krámem přímo do toho druhého vlaku? Nemůžete myslet na nic jiného, je to příliš lákavé, moc opojné. A samozřejmě k tomu nikdy nedošlo… než nadešel ten den… ten čtvrtek… Hned, jak mi o tom druhém vlaku řekli, věděl jsem, že to musím udělat. No jo, řekl jsem si, že už je moc pozdě to zastavit. Když jsem pak přidal páru, cítil jsem už jen ABSOLUTNÍ VZRUŠENÍ ze stále rychlejší a rychlejší jízdy, dokud… dokud někdo ten druhý vlak nepřesměroval na boční kolej. Samozřejmě jsem věděl, že i kdyby mě nevyhodili, jako strojvůdce už pracovat nemůžu. Možná bych se mohl stát řídícím letového provozu…“

 

 

 

6. února 2016 / 20:00 / S-klub Olomouc
THE RESIDENTS – Shadowland
Pořádá Galerie Caesar 
a Bounty Rock Cafe Promotion

The Residents se vrací do Olomouce.
Po dvou letech se kultovní americká skupina The Residents, jejíž členové 
od svého vzniku v roce 1972 skrývají svoji identitu pod maskami, vrací do Olomouce, aby zde v rámci evropského turné představila třetí část koncepční trilogie Randy, Chuck and Bob Trilogy – Shadowland.
Galerie Caesar, jako jeden z pořadatelů olomouckého koncertu, již na počátku roku dostala od zástupce The Residents nabídku k uspořádání koncertu. Taková možnost se neodmítá, neboť představení Shadowland, které mělo premiéru v březnu 2015 v USA, tisk i fanoušci okamžitě označili za nejlepší show The Residents v celé jejich dlouhé, obdivuhodné historii.

The Residents jsou od roku 1972 výraznou součástí amerického undergroundu. The Residents jsou respektovaným anonymním hudebně-výtvarným seskupením s přesahy do performance, divadla a videoartu. 
Celá jejich tvorba je založena na principu tajuplnosti a důsledné anonymitě. Svou totožnost skrývají pod různými maskami, nejznámější je maska v podobě oční bulvy. V rámci svých vystoupení používají různé loutky a kostýmy.

Kapela je v posledních letech velmi činná a všechny aktivity můžeme zařadit jako součást oslav jejich čtyřicátého výročí založení. V roce 2010 uspřádala Galerie Caesar v Olomouci výstavu The Residents – retrospektiva a unikátní představení Nejkrásnější květiny ze skladeb The Residents, kde společně vystoupili Randy, zpěvák The Residents a skupina Už jsme doma.

Nyní, k dovršení oslav svého 40. výročí, The Residents s potěšením oznamují, že připravili třetí část Randy, Chuck a Bob trilogie - Shadowland.
Koncepční trilogie započala v roce 2010 představením The Talking Light, pokračovala v roce 2013 na turné Wonder of Weird a nyní je završena představením Shadowland, ve kterém se The Residents prostřednictvím hudby, videa a performance zabývají fenoménem narození, znovuzrození, reinkarnace a NDE (Near Death Experiences - Zážitky s klinické smrti).

The Residents v současnosti vystupují jako trio - zpěvák, kytarista 
a hráč na elektronické nástroje a bicí. Všichni společně vytvářejí neobyčejně majestátní zvuk. Shadowland obsahuje i některé klasické skladby The Residents a v nových verzích si vychutnáte např.: Blue Rosebuds, Harry The Head, Weight Lifting Lulu, Constantinople nebo Easter Woman. Některé z těchto starších písní jsou interpretovány tak radikálně, že až po pár minutách poznáme, o co jde. The Residents neustále objevují sami sebe a v Shadowland to nebude jiné. Mají zcela nové kostýmy i scénografii. Jako každé turné, 
je i Shadowland zcela odlišné od toho, co bylo předtím. 
Lidé rádi vzpomínají na jejich klasické oční bulvy a smoking, ale pravdou je, 
že The Residents mají mnoho tváří. Hudebně i umělecky jsou na vrcholu a Shadowland je skvělá přehlídka toho, co udělali a ještě udělat mohou.
Máme se na co těšit, neboť recenze z amerického tisku končí zvoláním: Old-school fans were in heaven.

 
 

 


Kromě výše uvedeného vznikl i retrospektivní dokument s názvem 
Theory of Obscurity
(KTF Films), který mapuje hudební kariéru The Residents. Na filmu se pracovalo více než rok, natáčelo se na WoW Tour 
v USA i Evropě (rovněž i v Olomouci) a film také obsahuje více než 40 rozhovorů s lidmi, kteří mají co k The Residents říci.
Autoři filmu chtějí, aby diváci zažili, jaké to je být součástí 
nepředvídatelného světa The Residents a zároveň respektují tajemství, 
které obklopuje skupinu po celou dobu jejich existence. 
Je to zábavná jízda plná humoru a ironie, ale i citu, inspirace a kreativity.
The Residents jsou opravdu velmi originální...

Skupina THE RESIDENTS je považována za ikonu experimentální hudby již téměř čtyřicet let. Kromě jejich průkopnické činnosti v žánrech trance, world fusion, electronica, punk, industrial a lounge music se skupina považuje i za původní tvůrce umění performance a hudebního videa. Dvě jejich videa najdete ve stálé sbírce Muzea moderního umění (MoMA New York, USA) a jejich CD-Rom Freak Show byl zahrnut do nedávné výstavy „Looking at Music 3.0“, rovněž pořádané v MoMA.

Vytvořili hudbu například pro americké pořady PEE WEE HERMAN SHOW, HUNTERS (pro stanici Discovery Channel), THE CENSUS TAKER (1985), HEAVEN (1987), CONCEIVING ADA (1997), CONDO PAINTING (1997), THOMAS PYNCHON– A JOURNEY INTO THE MIND (2001), INVESTIGATION INTO THE INVISIBLE WORLD (2002) a STRANGE CULTURE (2007). 
The Residents jsou také autory několika projektů pro MTV.
Vzhledem k tomu, že The Residents již vydali deset DVD a 60 epizod internetového seriálu, daří se jim i ve světě digitálních médií. 

The Residents jsou ve své oblasti světově nejdůležitější a nejrespektovanější anonymní hudebně-výtvarné seskupení s přesahy do výtvarného umění, performance, divadla a videoartu. The Residents se proslavili svým experimentálním, a zejména inovátorským přístupem na svých jedinečných deskách, ale i pokusy s novými medii. The Residents jsou rovněž řazeni mezi průkopníky videoartu.
Kapela patří ke světové špičce, přestože po celou dobu své existence neučinili jediný kompromis směrem ke komerční sféře. Jsou jednou z nejuznávanějších formací pohybující se na pomezí klasické hudby, avantgardy a moderního divadelního umění. Jejich ojedinělá živá vystoupení jsou směsicí hudebního a vizuálního vjemu a performance.

Picture credits © Poor Know Graphics The Residents - Shadowland
The Residents - Shadowland The Residents - Shadowland
The Residents - Shadowland The Residents - Shadowland

 

ZPĚT


 

Celoroční výstavní program Galerie Caesar je finančně podporován z grantu Ministerstva kultury ČR,
města Olomouce a Olomouckého kraje.

 

             © Galerie CAESAR  

 

NAVRCHOLU.cz